Konuşmak daha kolay!

Bazı araştırmacılar artık soru sormayı bırakmamız gerektiğini düşünmekteler.  Davranışsal ekonomi bunu talep etmekte ve bizde yalnızca “neden” diye sormayı değil, ayrıca sessiz kalıp sadece dinleyin ve gözlemleyin diyoruz. Muhtemelen, gerçek bilimsel verilerimizi insanların tertipsiz konuşmalarından korumak için bilgisayarların güven dolu ekranları bu gözlemlere yeterli olanak sağlayacaktır.

Peki neden kalitatif araştırma sanatının gezegende ki en önemli aşaması -insanları sohbete çekmeyi- silip atalım? Sözlü iletişimler insani etkileşimlerin en önemli parçasıdır ve projelerimiz için insanları kandırmadan, onlara nesneymiş gibi davranmadan; bir adem-i beşer düzeyinde iletişim kurabilme yeteneğinin anahtarıdır.

Ve evet, aptalca sorular sormak ve fazla eşeleme yanıltıcı cevapların oluşmasına sebebiyet verebilir fakat özgün bir diyalog, onları yatıştıracak veya dürtecek soruları da içerecektir.

Yani;

  • Basit konuşun
  • İçeriğe önem verin
  • Doğal kalın…

Yazının devamı ve kaynak: Research-Live.com / Speaking Easier 

….

ThinkTank Kalitatif Araştırma’dan (İngiltere) Sabrine Stork diyalog kurmanın müşterileri anlamanın en iyi yolu olduğunu ön görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.